kalinea

PIELĘGNACJA STÓP W GABINECIE KOSMETYCZNYM

         Każdy chce mieć piękne i zdrowe stopy, które można prezentować z dumą. Zadbane świadczą o dobrym zdrowiu i doskonale prezentują się w eleganckim obuwiu. Nigdy nie należy zapominać o ich właściwej pielęgnacji, szczególnie latem, kiedy pokazujemy się w odkrytych butach. Warto zadbać o to , by pomalowane paznokcie nie szły w parze z suchymi i pękającymi piętami.


      Profesjonalny pedicure wykonany w dobrym salonie kosmetycznym pomoże nam szybko przywrócić stopy do porządku. Po jego wykonaniu łatwiej jest też dbać o stopy w domu.


      Pedicure to zabieg pielęgnujący i upiększający stopy. W gabinecie kosmetycznym najczęściej wykonuje się:
1. Pedicure kosmetyczny
2. Pedicure leczniczy
3. Pedicure SPA

Pedicure kosmetyczny


     Zabieg pielęgnacyjny obejmujący zmycie lakieru, skrócenie,  opiłowanie oraz oczyszczenie paznokci. W jego zakres zalicza się również usunięcie zrogowaciałego naskórka z pięt. Pedicure zakończony jest najczęściej polakierowaniem, żelowaniem paznokci lub nałożeniem lakieru hybrydowego.Pedicure leczniczy


     Zabieg obejmujący czynności wykonywane przy pedicure kosmetycznym rozszerzony o zabieg usunięcia modzeli, nagniotków oraz wrastających paznokci.


Pedicure SPA


     Jest to poszerzony zabieg pielęgnujący stopy. Połączenie aromatycznego peelingu, masażu stóp, odżywczej maski lub kąpieli parafinowej aktywnie nawilża skórę i zapewnia komfort i relaks Klientowi.


Najczęstsze problemy występujące na stopach:

Wrastające paznokcie


To dość powszechne występująca dolegliwość, która dotyczy palców stóp, zwłaszcza palucha (dużego palca).
 
Najczęstsze przyczyny występowania schorzenia:

  • uraz mechaniczny
  • niewłaściwie dobrane obuwie
  • nieodpowiednia pielęgnacja (nadmierne wycinanie kątów paznokcia)
  • zmiany ortopedyczne stopy
  • uwarunkowania genetyczne
  • choroby ogólnoustrojowe t.j.: cukrzyca, łuszczyca, grzybica

Objawy:

  • zaczerwienienie i ból podczas ucisku wału paznokciowego
  • bolesny odczyn zapalny

 
    Do niedawna jedynym sposobem leczenia wrastającego paznokcia była interwencja chirurgiczna. Obecnie alternatywą dla bolesnego zabiegu chirurgicznego jest ortonyksja - korekta paznokcia za pomocą klamer.Jest to zabieg krótki, bezbolesny. Klamry przynoszą natychmiastową ulgę, mogą być stosowane u diabetyków, a nawet u dzieci od 5 roku życia i po nałożeniu są prawie niewidoczne.Ich działanie powoduje spłaszczenie płytki paznokciowej,brzegi paznokcia są ,,ciągnięte” do góry, co niweluje dolegliwości zapobiegając ponownemu wrastaniu. W odróżnieniu od zabiegów chirurgicznych, po których mogą wystąpić nawroty wrastania, w ponad 90% przypadków wykonanych za pomocą tej metody, paznokieć jest trwale skorygowany.


Usuwanie odcisków i modzeli

    ODCISKI to małe zgrubienia powstałe od długotrwałego nacisku. Jest to reakcja obronna skóry na miejscowy ucisk. Wytwarzając zwiększoną ilość płaskich komórek rogowych chronimy się przed urazem. Ucisk wgniata te komórki w głąb skóry tworząc rogowy czop, który sprawia ból przy uciskaniu.  Jeśli twój odcisk jest uporczywie bolesny, możesz go szybko, bezpiecznie i łatwo usunąć w salonie kosmetycznym. Wykwalifikowana kosmetyczka używa do tego celu specjalnych frezów próżniowych ze stali chirurgicznej.
     Bardzo ważna jest profilaktyka , dobranie właściwego obuwia pozwoli na uniknięcie kłopotliwych i bolesnych odcisków. W gabinetach kosmetycznym można uzyskać poradę  jakie zakupić silikonowe ortezy oraz jakie stosować opatrunki ochronne (poduszeczki, plastry). Warto zakupić także właściwe kosmetyki do pielęgnacji, np. płyn zmiękczający odciski.

   MODZELE  to twarde, żółtawe, nieostro odgrodzone od zdrowej skóry zgrubienia . Najczęściej pojawiają się w obrębie strony podeszwowej stopy. Mogą sprawiać ból przy chodzeniu. Najczęściej występują u kobiet lubiących szpilki. Pojawiają się kiedy przez dłuższy czas , poruszając się, naciskamy stopami o twarde buty. Skóra stara się na to uodpornić rogowaciejąc. Modzele usuwa się za pomocą frezarki i  preparatów  silnie złuszczających i zmiękczających, np. z kwasem salicylowym.


  Pękające pięty

     Skóra pięt pęka gdy jest zbyt sucha, ma się nadwagę lub nosi niewłaściwe obuwie.  Pęknięcia skóry pięt wyglądają jak płytkie uszkodzenia naskórka. Jeśli pozostają one na poziomie warstwy rogowej nie odczuwa się zbytnich dolegliwości. Problem rozpoczyna się gdy pęknięcia sięgają głębiej, docierając do skóry właściwej. Wtedy przykry staje się każdy krok postawiony chorą stopą. Uszkodzone pięty krwawią, a nawet ropieją. Aby pozbyć się problemu konieczna jest wizyta w salonie kosmetycznym i dobór odpowiednich preparatów. Kosmetyczka bezboleśnie opracowuje skórę na piętach za pomocą frezarki, co łagodzi napięcia skóry prowadzące do rozpadlin.


Rekonstrukcje płytek paznokciowych

   Zniszczone lub uszkodzone paznokcie stóp zdarzają się dosyć często. Urazy mechaniczne (np. spowodowane przez ucisk w bucie) lub zmiany chorobowe (grzybica paznokci) doprowadzają do zdeformowania płytki i nieestetycznego wyglądu. Można wtedy przeprowadzić zabieg rekonstrukcji paznokcia, który jest bezbolesny, a nowe paznokcie wyglądają po nim zdrowo i naturalnie. Używa się do tego celu specjalnej masy, która zawiera clotrimazol, czyli substancję o działaniu przeciwgrzybiczym. Dlatego nadaje się do odbudowy paznokci zniszczonych przez przebieg grzybicy. Pielęgnacja paznokci z grzybicą polega na odpowiednim usuwaniu zajętych części paznokcia i chronieniu noworosnącej, zdrowej płytki paznokciowej.


Przebieg zabiegu:
      1. Szlifujemy i matowimy płytkę paznokcia zniszczoną przez grzybicę.
      2. Nakładamy pierwszą, cienką warstwę masy.
      3. Czekamy, aż masa zastygnie i nakładamy jej drugą warstwę.
      4.Za pomocą odpowiedniego frezu formujemy kształt i malujemy paznokcie.