kalinea

ZABIEGI Z UŻYCIEM KWASÓW

Jesień to najlepszy czas na zlikwidowanie przebarwień, odnowienie skóry i usunięcie blizn potrądzikowych. Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest chemabrazja, czyli złuszczanie kwasami.


Peeling to jeden z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych, cieszący się niesłabnącą popularnością wśród kobiet. Pozwala na dogłębne oczyszczenie i odżywienie skóry, stymulując proces odnowy komórkowej oraz mikrokrążenie. Peeling przy użyciu kwasów jest  niezastąpiony dla tych, którzy chcą na długo cieszyć się gładką, zdrową i młodą skórą.

Czym właściwie jest peeling?

Jak wskazuje sama nazwa (peel - złuszczać, obrać) peeling to zabieg polegający na usunięciu defektów kosmetycznych lub zmian chorobowych  zlokalizowanych w obrębie naskórka i skóry właściwej. W tym celu wykorzystuje się specjalne preparaty, których działanie polega na złuszczeniu martwej warstwy naskórka, a wraz z tym pozbyciu się zanieczyszczeń obecnych w zewnętrznych warstwach skóry.


Ostatnio wiele mówi się właśnie o chemabrazji. Na czym polega ta metoda?

Peeling chemiczny to nic innego, ja nałożenie na skórę odpowiednio dobranej mieszaniny związków chemicznych w określonym stężeniu. Skuteczność tej metody polega na możliwości regulacji poziomu złuszczania - dobierając odpowiednie proporcje substancji aktywnych możliwe jest usunięcie poszczególnych warstw naskórka. Stąd, wyróżnia się złuszczanie powierzchniowe, a więc bardzo łagodne, w obrębie naskórka, średniogłębokie- obejmujące cały naskórek i górną  warstwę skóry właściwej oraz głębokie - sięgające nawet do głębszych warstw skóry właściwej. Ze względu na charakter zabiegu, nie powinno się go wykonywać samodzielnie - nieumiejętne nałożenie preparatu może łatwo podrażnić skórę.

Jakie substancje są najczęściej stosowane w tego rodzaju peelingach? Jak one działają?

W chemabrazji najczęściej wykorzystywane są kwasy owocowe, czyli alfa-hydroksykwasy jak np. kwas glikolowy, mlekowy, pirogronowy, migdałowy.
Wymienione wyżej substancje przenikają w głąb skóry, wpływając w ten sposób na przebudowę kolagenu i elastyny- dwóch czynników podporowych w skórze. Wykorzystując te właściwości, możliwa jest odnowa naskórka i skóry. Wykonując serię peelingów można w łatwy i szybki sposób zlikwidować  oznaki starzenia, a także usunąć przebarwienia, drobne zmarszczki i inne niedoskonałości skóry.


Czy rodzaj cery ma wpływ na wybór kwasów?

Tak, bardzo istotny. Kwasy AHA i kwas migdałowy są zdecydowanie bardziej polecane dla skóry suchej, zgrubiałej oraz zniszczonej opalaniem. Stosuje się  je również w wysokich stężeniach, w celu pielęgnacji cery trądzikowej. Ważne jest by w przypadku tego typu kuracji zachować systematyczność - w przeciwnym razie problem powróci.

Kwas pirogronowy złuszcza martwe komórki naskórka, przenikając w ten sposób przez warstwę sebum. Dzięki temu  rewelacyjnie oczyszcza pory oraz wnika w głąb mieszków włosowych, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku leczenia trądziku.

Kto może skorzystać z tego typu zabiegów?

Nie każda skóra nadaje się do peelingu przy użyciu kwasów. O ile kwas migdałowy jest wskazany zarówno do pielęgnacji skóry z niedoskonałościami, jak i tej wrażliwej, z problemami naczyniowymi, o tyle kwas AHA wymaga skóry nieco grubszej, odpornej na kuracje kosmetyczne. Inne stężenie kwasów zastosuje się w przypadku delikatnego złuszczania, inne gdy problemem są blizny potrądzikowe. 

Na czym polega zabieg?

Na oczyszczona skórę nakładany jest wskazany wcześniej kwas, który powoduje złuszczenie na różnej głębokości, w zależności od użytej substancji, jej stężenia i czasu aplikacji.
Generalnie, obowiązuje zasada, że czym niższe jest pH, tym kwas ma większą moc, przez co wzrasta jego działanie złuszczające i drażniące na skórę. Dlatego peelingu kwasami w żadnym wypadku nie wolno wykonywać samodzielnie w domu - im głębszy peeling zastosujemy, tym większe jest ryzyko powikłań w postaci przebarwień, blizn, a nawet zakażeń.